17 günde 56 bin ziyaret

17 günde 56 bin ziyaret

17 günde 56 bin ziyaret 275 190 Hz. Mevlâna Dergâhı

17 günde 56 bin ziyaret

Mevlana’yı 735. Vuslat Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri boyunca 56 bin yerli ve yabancı ziyaret etti.

19 Aralık 2008

Müze Müdürü Yusuf Benli, yaptığı açıklamada Türkiye’de en fazla ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Mevlana Müzesi’nin, her dönem yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olduğunu söyledi.

Dini bayramlar ve Mevlana etkinlikleri gibi dönemlerde müzenin özellikle yerli turistlerden yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Benli, bu yıl Kurban Bayramı’nda müzenin 30 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini bildirdi.

1 Aralıkta başlayan Mevlana’nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri boyunca şu ana kadar müzeye gelenlerin sayısının 56 bini geçtiğini vurgulayan Benli, ”Bugün etkinliklerin son günü. Ziyaretçi sayısının bugün geleceklerle birlikte 60 bini geçmesi bekleniyor. Etkinliklerin Kurban Bayramı ile aynı anda olması ziyaretçi sayısını artırdı” dedi.

Mevlana’yı anma etkinliklerine 2 gün ara verilmesine rağmen bu kadar ziyaretçi gelmesinin sevindirici olduğunu belirten Benli, ”9 günlük bayram tatilinde Akdeniz’e tatile gidenler mutlaka müzeye uğrayıp geçtiler. Yabancıların da ilgisi yoğun oldu. 56 bin ziyaretçinin 6 binini yabancılar oluşturdu. En çok Japonlar ve İranlılar geldi” diye konuştu.

aa