Rekor Ziyaretçi

Rekor Ziyaretçi

Rekor Ziyaretçi 250 166 Hz. Mevlâna Dergâhı

Rekor Ziyaretçi

Mevlana Müzesi’ni, ”2007 Mevlana Yılı”nda, 1 milyon 480 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

16 Mart 2008

Müze Müdürü Yusuf Benli, tarih, kültür ve inanç turizmi açısından önemli potansiyeli barındıran Konya’da bulunan Mevlana Müzesi’nin, dünyanın en önemli müzeleri arasında yer aldığını söyledi.
Mevlana Müzesi’nin, yurt dışında birçok dilde yayınlanan kitaplarla yakından tanındığını ifade eden Benli, dolayısıyla müzeyi ziyaret edenlerin sayısının son yıllarda arttığını bildirdi.

Geçen yıl 1 milyon 267 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği müzeye bu yıl 1 milyon 480 bin kişinin geldiğini vurgulayan Benli, şunları söyledi: ”Bu, bir rekor. UNESCO’nun 2007’yi Mevlana Yılı ilan etmesi, Türkiye’nin yurt dışında daha fazla tanınması yerli ve özellikle yabancı turist sayısında artış sağladı. Oranlar net değil ancak yabancı turist sayısında yüzde 25’e yakın artış olduğunu düşünüyoruz. Önceki yıla göre (2006 yılına) toplam artış yaklaşık yüzde 17 oldu. Bu artış, Mevlana Müzesi’nin ve Konya’nın inanç turizmi açısından merkez olduğunu gösteriyor. Bu artış, önümüzdeki yıl 1,5 milyon turist sayısını geçeceğimiz; birkaç yıl içinde ise 2 milyona ulaşacağımız anlamına geliyor. Mutlu edici bir gelişme.”

Benli, Mevlana’nın ”Gel” çağrısının yerini bulduğunu, müzenin 2007 yılında, ABD’den Japonya’ya kadar dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırladığını bildirdi.

Mevlana’nın 734. Vuslat Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri kapsamında 1-17 Aralıkta Mevlana Müzesi’ne 71 bin yerli ve yabancı turistin geldiğini belirten Benli, ”17 günde, 7 bini yabancı 71 bin turisti ağırladık. Gelenler sadece müzeyi değil Konya’nın diğer tarihi ve kültürel yerlerini de gezdi. Ülkelerine dönüp bizi anlatacaklar” dedi.

Hafta içi daha az ziyaretçi geldiği hesaba katıldığında yıl boyunca hafta sonları ne kadar yoğun olduklarının daha net ortaya çıkacağını ifade eden Benli, ”2007 yılında 1.5 milyon ziyaretçi, günde 4 binden fazla kişi anlamına geliyor. Özellikle Mevlana’yı anma etkinliklerinde hafta sonları bu rakamın 2 katı civarında ziyaretçi ağırladık. Yorucu ama sevindirici” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, yeni dönemde Konya’nın da aralarında bulunduğu bazı illeri ”Kültür Turizmi Geliştirilecek Marka Kentler” ilan ettiğini vurgulayan Benli, bunun gerçekleşmesiyle müzeyi ziyaret eden turist sayısının daha da artacağını sözlerine ekledi.