‘Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtıldı.

‘Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtıldı.

‘Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtıldı. 1024 576 Hz. Mevlâna Dergâhı

‘Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’ tanıtıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilecek Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi’nin Tanıtım Programı Taş Bina’da gerçekleştirildi.

Mevlana Türbe Arkası Kentsel Yenileme Projesi açılışında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni kutladı. Kılca, “18 Mart Çanakkale Zaferinin 109. yıl dönümü her köşeye nakış nakış işlenmiş değerlerin saklandığı her bölgesinde ayrı bir tat ve güzelliğin armağan edildiği bu güzel coğrafya hepimize emanet edildi. Bu büyük sorumlulukla geçmişi ve geleceği daha güçlü bir şekilde birbirine bağlayan projelerimize bugün bir yenisini daha ekliyor olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Türbe arkası kentsel yenileme çalışmasının şehrimize ülkemize Hazreti Mevlana’nın öğretilerini ve düşünceleriyle hayır olmasını temenni ediyorum. Yatırım da omuz omuza olduğumuz ve bugün birlikte yeni bir heyecana ortak adımlarla yürüdüğümüz Uğur İbrahim Altay’a şükranlarımı iletiyorum. Şehrimizin kadim geçmişini ve değerlerini taşıyan önemli bir hafızanın miras güzellikleri yaşatan ve yarınlara ulaştıran bir anlayışla çalışmaya gayret ediyoruz. Bazı sorumluluklar da var tabii ki bizler unutturmayan bugünü koruyan ve yarını geçmişten koparmasan inşa edenler olmak zorundayız. Bu sorumluluğumuz ışığında bir hayalimizi daha önemli bir aşamaya getirdik. Türbe arkası projemizde çok büyük emekler ve çabalar var sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum. 2021 yılından Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yenileme alanı ilan edilen 250 bin metre karelik oldukça büyük bir alan Karatay Belediyesi olarak bölgenin projeye uygun hale gelmesi için başarıyla tamamladık elhamdülillah. Toplamda 2,5 milyar TL diğerinde 100 bin metrekare alanı çalıştırarak bölgeyi yeni projemizin uygulamasına yüzde 100 oranında hazır hale getirmiş olduk. Çalışmamızı yaparken bölgede bulunan geleneksel nitelikteki tek tek korumaya devam ediyoruz. Yaptığımız kamulaştırma çalışmalarıyla proje alanını sağlıksız yapılaşma baskısından tamamen kurtarmış olduk. Böylece geleceğe dönük kültürel mirasın korunmasına ve turizm odaklı yenilenmesine yönelik çalışmaların önünü açtık” dedi.

KONYA’NIN EN KAPSAMLI KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ OLACAK

Türbe Arkası Kentsel Yenileme Çalışması Hazreti Mevlana’nın türbesini de içine alan çok önemli bir bölge diyen Kılca, “Şu anda burası her yıl milyonlarca turist ağırlayan ülkemizin en yoğun turizm destinasyonlarından birisi. Aynı zamanda tarihin geçmişiyle de adeta şehrimizin hafızası. Böylesine kıymetli bir proje üretmek en ince detayları görmeyi en doğru adımları atmayı ve neticesinde en ideal planlamayı yapmayı gerektirir. Biz kendimiz yapabilirdik belediye olarak bunu ama ortak bir akılla yapalım dedik bakanlıklarımız, Büyükşehir belediyemiz, milletvekillerimiz, şehrin hafızasını birlikte oluşturmak için birlikte gayret ettik birlikte bu projeye baktık. Türbe arkası kentsel yenileme çalışması özet olarak taşıdığı mimari doku ile Konyamıza çok yakışacak. Tüm bunların yanında yeni türbe arkası konaklama alternatifleri özel proje ve programlara uygun alanları karşılama merkezleri çarşıları tarihi dokusu ve müzeleri de şehrimize katma değer sağlayacak. Mevlânâ hamamı bedesten yeni çarşılarımız kültür merkezilerimiz dükkanlarımız eski Konya evleri Konya evi müzemiz kahve kitap modern ve geleneksel yapıdaki konaklama merkezlerini kapsayan alanlarda inşallah Karatay Belediyesi olarak bizler çalışma yapacağız. Büyükşehir belediyemizin yapacağı Mevlânâ karşılama merkezi tarih ve medeniyet müzesi sultan velet medresesi Konya evi restoranlar kahvehane mutfağı bölümleri ile birlikte bölgede toplamda 106 bin metre karelik inşaat alanında şehrimizin en kapsamlı kentsel yenileme projelerinden birini daha Büyükşehir belediyemizle birlikte hayata geçiriyoruz hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İHYA PROJESİ

Mevlana Arkası Kentsel Tasarım Projesi’nin Konya’nın ruhunu ve kadim mirasını yeniden yeşertecek önemli bir proje olduğunu vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bu tarihi ana şahitlik edecek tüm misafirlere hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. Konya, asırlar boyu birçok medeniyete kucak açmış, Selçuklulara 200 yıl başkentlik yaparak Darü’l Mülk unvanını gururla taşıyan bir şehir. Aldığımız her nefeste bu aziz şehrin kadim tarihini, binlerce yıllık hatıralarını ve birikimlerini kalbimizin derinliklerinde hissediyoruz. Hazreti Mevlana’nın; “Gerçek Aşk’ı bilen kalp, bir damla suya bile hürmetle bakar” sözüyle ifade ettiği gibi, Konya’mızın her bir değerine hürmet ediyor ve o değerleri yaşatarak yarınlara taşımak için büyük gayret gösteriyoruz. Bu gayretlerimizin en önemli sembollerinden biri, şüphesiz Türkiye’nin en büyük ihya projesi olan Darü’l Mülk Projemizdir. Dar’ül Mülk Projesi kısaca Anadolu’nun kadim başkentini aslına uygun bir mimariyle yeniden ihya etme projesidir. Bu proje kapsamında şehir merkezimizin 20 farklı noktasında çok önemli dönüşüm ve restorasyon projelerini hayata geçiriyoruz. Mevlana ve Altın Çarşı dönüşümleri, Taş Bina Restorasyonu, Alaaddin Caddesi’ndeki binaların dış cephelerinin yenilenmesi, Darü’l Mülk Sergi Sarayı, Eski Tekel Binasının Depo No:4 olarak yeniden ihyası gibi önemli projelerimizi tamamladık. Büyük Larende Dönüşümü, Şükran Mahallesi Dönüşümü, Kılıçarslan Meydanı’nda 13 evin restorasyonu ve Konya Velespit Müzesi gibi birçok projemiz de devam ediyor” diye konuştu.

KONYA’NIN KALBİ BURADA ATACAK!

Mevlana Arkası Kentsel Tasarım Projesi, Darü’l Mülk Projesi’nin en önemli ayağını oluşturduğunun altını çizen Altay, “Projenin gerçekleşeceği alan, Konya’mızın kalbi denilecek bir bölgede yer alıyor. Özellikle Hazreti Mevlana’nın burada medfun olması, buradaki yoğunlaşmayı ve ticari yapılanmayı artırmıştır. Dolayısıyla bu bölgede, görüntü olarak şehrimizin tarihi değerinden çok uzak, plansız ve altyapı sorunlarının olduğu bir bölge olarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle bu sağlıksız yapılaşmanın doğurduğu altyapı sorunları buradaki alanların fiziki varlıklarını korumayı güçleştirmiştir. Burada yapılan çalışmalar neticesinde birçok yapı yok edilmiş, şehrimizin tarihi dokusu ve fonksiyonel bütünlüğü malesef tahrip olmuştur. 2021 yılı Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yenileme alanı ilan edilen bu alanda Karatay Belediyemizle birlikte adeta “Konya’mızın kalbinde tarihi bir dokunuş” yapacağız. Bu tarihi dokunuşla hem tarihimizin derin izlerini yeniden gün yüzüne çıkaracak hem de içerisinde ticari alanlar, kültürel ve sosyal yapılar ile dini tesislerden oluşan “Karma fonksiyonlu bir yeni kullanım modeli”ni şehrimize kazandıracağız. Burada yapacağımız çalışmalarımızı projelendirirken eski fotoğraf ve diğer belgelerden yararlanarak tespit edilen akslar ve yapı dokusunu mümkün mertebe projemize aktarmaya çalıştık” dedi.

Proje alanında inşa edilecek yapılardan bahseden Altay, “Batı kısımda yer alan Hazreti Mevlana Türbesi’nin yakın çevresini, az yoğunlukta ve rekreatif amaçlı olarak değerlendireceğiz. Buraya gelecek ziyaretçilerin rahatça dolaşabilmesini sağlamak için dinlenme alanları, yürüyüş yolları ve rekreasyon alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Alanın doğu kısmında yer alan bölgede ise bir “Tanıtım Merkezi” tasarladık. Burası Hz. Mevlana Türbesi ve Dergâhının tanıtımının yapılacağı, Mevlevilik ve Mevlevi Kültürü’nün modern müzecilik teknikleriyle anlatılacağı bir merkez olacak. Yine Tanıtım Merkezi kapsamında Türbe ziyaretçilerinin kısa süreli dinlenme ve temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği ve tarihi “Menzilhane” binasının fonksiyonel karşılığı olan bir Karşılama Binası inşa edeceğiz. Hazreti Mevlana Müzesi – Sosyal Hizmetler ve Karşılama Merkezi bu projemize yakışan güzel bir eser olacak. Daha evvel yol genişletme çalışmalarında yıkılmış olan Hz. Mevlana Hamamı, Hamam önü dükkânları, muvakkithane ve İmaret binalarını yeniden ihya edeceğiz. Şehrimizin eski kentsel dokusu ve ulaşım aksları esas alınarak arasta tarzında sıra dükkanlardan oluşan çok güzel bir çarşı projemiz de yine bu alanda yer alan önemli projelerimizden biri olacak. Yine alanda yapacağımız çalışma ile çarşı ve ticari birimler fonksiyonu, geleneksel “han” yapılarının güncel bir yorumunu inşa edeceğiz. Bu alanda büyük ölçekli mağaza ve dükkanlarla birlikte bir de konaklama yapısı yer alacak. Alanda bulunan tarihi kerpiç binalar ise aslına uygun şekilde restore edilerek Konya Evi Müzesi ve Divanhane Kıraathanesi olarak hizmete sunulacak. Proje kapsamında gastronomi şehri olan Konya’mıza değer katacak bir proje olacak “Darüzziyafe Konya Mutfağı” ile destekleyici Kültür Yapıları inşa edeceğiz. Her yönüyle adeta bir açıkhava müzesi olan Konya’mızda dağınık halde bulunan müzelerin envanter ve birikimini de içine alacak çok kapsamlı bir “Konya Tarih ve Medeniyet Müzesi” inşasını planladık. Müzenin kitle ve cephe tasarımında, geleneksel Konya kerpiç evlerinin malzeme ve renk özellikleriyle, bunların birlikte oluşturduğu tarihi dokuyu esas alacağız. Müzemizin açık alanlarında ise zaman içinde kaybolmaya yüz tutmuş önemli bir kültürel mirasımız olan Türk-İslam Bahçe ve Peyzaj mimarisi karakterinde düzenlemeler gerçekleştireceğiz. Hz. Mevlana’nın doğum yeri Belh’te babası Sultan-ül Ulema Bahaüddin Veled’in ders verdiği medresenin bir benzeri olacak Sultan Bahaddin Veled Medresesini inşa edeceğiz. Bu mekanın bir diğer özelliği ise; Sultan’ül Ulema Bahaüddin Veled ile Hz. Mevlana’nın Belh’ten Konya’ya olan yolculuklarının bu mekanlarda yeniden hayat bulacak olmasıdır. Adeta bir hicret numunesi olan bu yolculuğu bu medresede yeniden anlatacağız. Hz. Mevlana Türbesi’ne nispeten uzak olan kısımlarda ise kitap kahve, kafeterya ve konaklama ihtiyaçlarını karşılayan yapılar inşa edeceğiz. Bu alanlar da buradaki tarihi ve kültürel kimliğe uygun şekilde hayata geçecek. Son olarak ise 3 bin metrekare alanda hayata geçecek, tüm hususiyet ve unsurlarıyla klasik bir Mevlevi Dergâhı olacak Konya Mevlevi Dergahı da yine bu bölgede yeniden hayat bulacak. Bu projemizde yeni yapılar inşa ederken aynı zamanda alanda tespiti yapılan mevcut tescilli yapıları koruyacak ve uygun şekilde işlevlendirerek projemize dahil edeceğiz. Eski eser statüsüne sahip olacak sanatsal ve mimari özelliklere sahip olmayan, ait oldukları dönemin karakteristiğini yansıtmayan yapıların daha nitelikli olarak ve geleneksel dokuya uygun bir kompozisyon oluşturacak şekilde taşınmaları hususunda da çalışma yapacağız. Bu yapılarla beraber proje içerisinde yer alacak otel ve butik oteller, mescitler dahil olmak üzere toplamda 24 yapıyı içine alacak olan Mevlana Arkası Kentsel Tasarım Projemizi, önümüzdeki Nisan ayında tamamlayarak buradaki çalışmalarımıza süratle başlayacağız inşallah” şeklinde konuştu.