Çinilerden ibret çıkarmak mı lazım acaba?

Çinilerden ibret çıkarmak mı lazım acaba?

Çinilerden ibret çıkarmak mı lazım acaba? 730 268 Hz. Mevlâna Dergâhı

Hz. Mevlâna Dergahındaki değişiklikler, düzenlemeler, bozmalar sebebiyle acaba bir manevi işaret mi veriliyor?

İnandırıcı bir açıklama yapılmadan Hz. Mevlâna’nın merkadinin üzerinde değişiklikler yapıldı, Hz. Mevlâna ve Sultan Veled Hazretlerinin kabirlerinin üzerindeki sandukalar ayrıldı. Aslına döndürüldü deniliyor. Aslı Sultan’ul Ulemâ’nın üzerindeki 1274 yılında kabri üzerine ceviz ağacından kündekari tekniğinde yapılmış ahşap sandukayı yerine kaldırmanız gerekirdi. 16’ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hz. Mevlana ve oğlu Sultan Veled hazretlerinin kabirlerini çevreleyecek şekilde yapılan mermerden sandukayı neden kaldırmadınız o zaman.

Bu zamana kadar akıllara, dimağlara kazınan heybetli, naçiz ve benzeri olmayan; Sultan Abdülhamid Han tarafından 1895 yılında, deri üzerine Maraş işi tekniğindeki puşidenin yer aldığı  Merkad-i Şerif görüntüsünün yerine bilgisayar nakışlı puşidesiyle 2 ayrı sandukaya alışamadık.

Tamam değiştirebilirdiniz, 125 sene öncesinin tekniği estetiği ve üzerinde yer alan ayet, hadis ve duaların manevi bilgisine sahip ehil ve ehliyetli kimselerle istişare edilerek Hz. Mevlâna’yı ve bendelerini üzmeyen bir icraat yapabilirdiniz ama yapmadınız.

Hz. Mevlâna Dergahı’nda restorasyon adı altında yapılan düzenlemeler var. İyi niyetli her çaba için Allah razı olsun ama bazı güzellikleri bozmadan düzeltelim ne olur.

Bir büyüğümüz şöyle demişti, Hz. Mevlâna’ya hizmet ediyorum diye büyük kötülükler yapılıyor, sevdiğini söyleyenler zarar veriyor diye.

“Manevi işaret mi veriliyor?” diye sorarken İcra ve yetki makamındaki  kişilerin  bunları düşünmesini ve bir ders çıkarmasını ümit ediyoruz.