Kubbe-i Hadra’da hasret sona erdi

Kubbe-i Hadra’da hasret sona erdi

Kubbe-i Hadra’da hasret sona erdi 1024 766 Hz. Mevlâna Dergâhı

Mevlana Dergahında “Yeşil Kubbe” olarak bilinen Kubbe-i Hadra’daki restorasyon çalışmaları nihayet tamamlandı.

2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde, Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Yeşil Kubbe’deki çinilerin geleneksel tarzda imal ettirilerek yenilenmesine karar verilmiş ve Beyşehirli işadamı Ali Akkanat tarafından finansının sağlanmasıyla,“Yeşil Kubbe” restorasyonunda, yıpranan, yer yer dökülen çinilerin sökülmesinin ardından Anadolu Selçuklu döneminde yapılan tuğla kubbeye ulaşıldı. Bilim kurulunun çalışmaları sonucunda müze arşivinde bulunan 1816 ve 1835 yıllarına ait çini örneklerinden yola çıkılarak çiniler üretildi.

2022 yılının Şeb-i Arus öncesinde tamamlanan kapsamlı restorasyonun ardından çinileri tamamen değiştirilen Kubbe-i Hadra’da yeni çiniler kısa süre içerisinde dökülmüş ve tarihi kubbe yaklaşık 17 ay önce yeniden tadilata alınmıştı. Aradan geçen yaklaşık 500 günlük sürenin ardından önce Kubbe-i Hadra’nın etrafındaki branda kaldırıldı, nihayetinde iskeleler de söküldü.

Son üç yılın neredeyse tamamına yakınını brandalar altında geçiren Yeşil Kubbe’de çalışmaların tamamlanması ve turkuaz çinilerle büyüleyici güzelliğe sahip olan kubbenin tekrar ortaya çıkması memnun etti.